Marketing

CHYBY PRI TVORBE E-SHOPU

E-shop a chyby pri jeho tvorbeV súčasnej dobe si ľudia veľmi zvykli nakupovať tzv. online – to znamená cez internet v e-shopoch a neriadia sa veru iba podľa ceny tovaru. Je pre nich dôležitých viac elementov.

Len tak na okraj – viete, čo v preklade znamená “e-shop”? Našla som niekoľko významov, tak si skúste vybrať ? E-shop je internetový obchod, online obchod, elektronický obchod za účelom predaja tovaru…..

Existujú e-shopy, ktoré majú obrovský počet návštevníkov a sú e-shopy, ktoré veľmi “nefičia”. Prečo je to tak?

 

Najčastejšie sa opakujúce chyby, ktoré spôsobujú nízku úspešnosť e-shopov

 

  • Niekedy aj malá zmena môže mať veľký výsledok – Určite sa ľudia pri online nakupovaní neriadia iba podľa ceny, ako by ste si možno mysleli. Je pravda, že táto zohráva zásadnú úlohu, ale nie je to jediný faktor pri výbere tovaru. Možno sa začudujete, ale pri nákupe rozhodujú úplne malé detaily, ktoré si veľakrát ani neuvedomíme. Jednoznačne však prevažuje skúsenosť. Ak ste niekde nakúpili a boli ste spokojní, vrátite sa tam znova. Veľmi nápomocné pri nákupe sú recenzie zákazníkov. Skúste sa preto “pohrať” a vyladiť váš e-shop tak, aby vyhovoval čo najväčšiemu spektru zákazníkov. Každý malý detail môže byť súčasťou úspešnej rovnice. Detaily rozhodujú. Hlavne, ak sú na trhu okrem vás, desiatky rovnakých e-shopov s rovnakými produktmi a rovnakými cenami.
  • Bannery zaberajúce väčšiu časť obrazovky – Aj napriek tomu, že sme zvyknutí na webe ”scrolovať”, tak informácie, ktoré sa nám zobrazia hneď po načítaní, zaujmú našu pozornosť najviac. Preto je veľmi dôležité, aké informácie to budú. Mali by to byť produkty, ktoré zaujmú čo najväčší okruh vašich zákazníkov. Ak sem umiestnite posuvný banner, na ktorý podľa prieskumu aj tak veľmi ľudia neklikajú, je to to isté, ako keby ste výklad obchodu prelepili obrovským plagátom, na ktorom bude niečo, čo zákazníkov vôbec nezaujíma.
  • Vyhľadávanie nie je v hornej časti obrazovky – Pre niekoho možno nepodstatná vec. Vyhľadávanie by malo byť v pravej hornej časti obrazovky. Tak sú zákazníci zvyknutí a naozaj ani tu neodporúčam experimentovať.
  • Chýbajúce obrázky produktov – Veľmi dôležitý bod!!!!! Keďže tovar, ktorý je predávaný na internete si nemôžete reálne chytiť, potrebujete ho aspoň vidieť. Určite by ste si sami nekúpili tovar, o ktorom by ste nevedeli, ako vyzerá. Je dobré uverejniť fotky z viacerých uhlov a v dobrom rozlíšení. Osobne je pre mňa dosť frustrujúce, ak si chcem zväčšiť fotku a otvorí sa mi len o niečo väčšia, ako náhľad.
  • Popis produktov je dôležitý – Čím podrobnejší a jasnejší, tým je väčšia šanca, že si váš tovar zákazník kúpi. Vyhýbajte sa všeobecným a takmer nič nehovoriacim textom.
  • Informácia o dostupnosti tovaru – Možno sa vám nebude zdať táto informácia ako nepodstatná, ale zákazník veľmi ocení, ak mu dáte jasnú informáciu o dodaní ním objednaného tovaru.
  • Nezabudnite na – cenu tovaru, cenu za dopravu a rozšírte platobné možnosti pre zákazníka. Práve posledné spomínané je veľkým plus pre váš e-shop.

 

Tento článok určite nepoukázal na všetky možné chyby, cieľom bolo vysvetliť vám, že má zmysel zamerať sa aj na veci, ktoré sa zdajú byť samozrejmé a jednoduché, môžu mať však nečakane veľký efekt.