Marketing

SMART BIDDING STRATÉGIA – VIETE, AKO SI VYBRAŤ SPRÁVNE?

Viete ale ako si vybrať tú správnu smart bidding stratégiu? Viete ako ju nastaviť, aby sme dosiahli návratnosť investícií?

 

Hovorí vám niečo Smart Bidding stratégia?

Určite je dobre si na začiatok skontrolovať, aké máte pridané konverzie v AdWords. Aj keď Smart bidding stratégie sú optimalizované voči akejkoľvek konverzii.

Konverzia je akcia, ktorá sa započíta, keď používateľ klikne, napríklad, na textovú reklamu alebo si pozrie vašu videoreklamu a následne uskutoční online nákup alebo vám zavolá, aby si objednal svoj tovar. Tento výraz sme vám chceli trocha vysvetliť, keďže tento výraz bude použitý v texte viackrát.

 

Smart stratégia CPA

Efektívna komunikačná a bidding stratégiaPrvá smart bidding stratégia je vhodná pre tých, ktorí nemajú príliš vysoký rozpočet. Pre kampane s obmedzeným rozpočtom a bez konkrétnej CPA je preto vhodná stratégia – maximalizácia konverzií.

Viete, čo je CPA?

CPA (Cost per action) označuje cenu za akciu, či akvizíciu zákazníka. Udáva cenu, ktorú zaplatíte za to, že návštevník vašej webovej stránky vykonal nejakú konkrétnu akciu. Môže to byť nákup produktu, prihlásenie sa v nejakom webovom formulári, môže ísť o registráciu alebo objednávku vášho newslettera. Znamená to teda, že markéter platí za reklamu až vtedy, keď príde k nejakej akcii. Vráťme sa ale späť k stratégii. Táto využíva maximum denného rozpočtu. Aby ste však dosiahli požadovaný výsledok, je potrebných minimálne 15 konverzií mesačne. Doručuje maximum konverzií bez ohľadu na ich hodnotu a tiež vie vyhodnotiť signály používateľov v súvislosti s ich správaním. Ignoruje všetky úpravy bidov (úpravy nastavenia vhodnej ceny za preklik – je tak možné dosiahnuť zaujímavé miesto vo vyhľadávaní, a tak môžete zvýšiť vaše konverzné šance). Výnimkou je 100% bidu pre zariadenia. Táto Smart Bidding stratégia sa snaží doručiť maximálny počet konverzií, avšak bez ohľadu na ich hodnotu.

Smart Bidding stratégia – eCPC

Nasledujúcu smart bidding stratégiu ocenia hlavne tí, ktorí spúšťajú nové kampane. Ide o vylepšenú cenu za klik (eCPC). ECPC automaticky upravuje manuálne ponuky za klik na základe pravdepodobnosti, s ktorou dôjde na vašej webovej stránke k predaju, či konverzii. Využíva obmedzenie vašich maximálnych ponúk CPC pri optimalizácii konverzií. Pomáha zvyšovať počet konverzií.  Aj tu je potrebných minimálne 15 konverzií za mesiac, ak má správne fungovať. Ak ich nedosiahnete, bidy neupravuje. Tu je vhodné upravovať bidy pre publikum. Výhodou je kompatibilita s nástrojmi tretej strany.

tROAS – cieľová návratnosť investícií do reklamy

Ak zohľadňujete návratnosť investícií do reklamy, je vhodná pre vás smart bidding stratégia, tzv. cieľová návratnosť investícií do reklamy (tROAS). Môžete ju použiť iba v prípade, ak je meraná hodnota konverzií. Ak chcete, aby správne fungovala, je potrebných aspoň 30 konverzií mesačne pre vyhľadávaciu sieť a 50 konverzií pre nákupné kampane. Optimálne množstvo je 100 a viac konverzií pri tejto stratégií. Ako pri maximalizácii konverzií, tak aj táto stratégia ignoruje úpravy bidov, až na 100% úpravy pre zariadenia.

Smart Bidding stratégia – tCPA

Ak máte neobmedzený rozpočet, je pre vás vhodná smart bidding stratégia, tzv. cieľová cena za akvizíciu (tCPA). Odporúčame ju používať iba pri kampaniach, kde je najmenej 30 konverzií mesačne. Úpravy bidov na zariadenia upravujú hodnotu CPA, tiež ignoruje úpravy bidov pre publiká a akceptuje 100% úpravy okrem zariadení.

Pri posledných dvoch stratégiách nie je vhodné zasahovať do nastavení vašej kampane, aj keď môžete zaznamenať, že výkonnosť kolísa. Je totiž závislá na počte konverzií. Pri malom počte konverzií môžu nastať väčšie výkyvy, takže fáza určenia môže byť 2-3 týždne, pri vyššom počte sa táto fáza skracuje na 24-72 hodín.